با سلام چرا در طول تاریخ زنانی هم طراز با عالمان بزرگ دین چون علامه مجلسی،شیخ مفید،علامه بحرالعلوم و سایر بزرگان نداشتیم که هم خود در حد ان یه بزرگوار عالمه باشند و هم در گسترش علوم دینی حداقل برای خانمها نقش داشته باشند ؟ چرا عنایاتی که به علامه مجلسی و سید بحرالعلوم و شیخ مفید شده به زنان نشده تا انها به این دانش و علوم برسند؟مثلا چرا امام زمان عج که در حق پدر شیخ مفید دعا کردند که خدا به ایشان فرزندی دهد که خیر باشد چرا ان خیر یک دختر نبود چرا چنین خیری یک پسر (شیخ مفید) بوده؟

1. چنین زنانی در طول تاریخ وجود داشته اند اما تعدادشان از مردان کمتر بوده است .
2. محدودیت ارتباط در زنان و نوع روحیات و خلقت انها موجب این تفاوت شده است .
3. در جریان خیر بودن فرزند پسر باید گفت در این جریان برای این عالم بزرگوار فرزند پسر خیر بوده و فرد دیگری بود ممکن بود دختر داشتن برایش خیر باشد و منظور از این داستان خیر بودن پسر نسبت به دختر نیست .
4. آنچه مهم است کیفیت معرفت اهل معرفت است نه تعداد آنها زیرا معرفت زنی مانند حضرت زهرا معادل هزازان هزار مرد است .
5. زنان برتر تاریخ بشریت، 4زن هستند. اما در مرتبه‌ای پائین‌تر از این چهار بانوی بزرگوار باید اذعان داشت که تاریخ شاهد زنان عارف و عالم بسیاری بوده است که تنها به برخی از آنان در ذیل اشاره می‌شود:1- زینب(س) دختر امام علی(ع). فضیلت‌های ایشان مشهورتر از آن است که نیازی به ذکر داشته باشد. 2- فاطمه بنت اسد. وی نخستین زنی است که پس از حضرت خدیجه مسلمان شد و اولین بانویی است که با پای پیاده هجرت کرد و در مدینه بر رسول خدا (ص) وارد شد. وی تنها کسی است که دیوار کعبه برایش شکافته شد و در خانه خدا وضع حمل نمود. او در حق پیامبر مادری کرد و آن حضرت را بر فرزندان خود مقدم داشت. و آن گاه که خدیجه از دنیا رفت و فاطمه زهرا خردسال بود، فاطمه بنت اسد برای حضرت زهرا(ص) نیز مادری کرد. رسول خدا (ص) به دیدن او می‌رفت و او را بسیار احترام و تعظیم می‌نمود. مرحوم کلینی(ره) ابن اثیر و طبرانی در روایتی آورده اند که: رسول خدا (ص) پس از غسل فاطمه بنت اسد پیراهن زیرین خویش را داد تا او را کفن کنند، سپس جنازه را بر دوش گذاشت تا به قبر رسید، پیامبر خدا (ص) برای مدتی در قبر او دراز کشید و پس از آن جنازه را در قبر گذاشت و فرمود: بار خدایا او را نزد او امانت گذاشتم. پس از ختم مراسم دفن، از پیامبر پرسیدند: نماز و احترامی به کار بردید که برای کسی تا کنون نکردید؟ حضرت فرمودند: امروز مهربانیِ ابوطالب را از دست دادم، فاطمه اگر چیز خوبی نزدش بود مرا بر خود و فرزندانش مقدم می‌داشت و …3- سوده دختر زمعه، اسماء بنت عمیس، رباب همسر امام حسین(ع) ام البنین ، فضه نوبیه، ام فروه، حمیده، نجمه (مادر امام رضاع) خیزران و حکیمه دختر امام جواد(ع) نیز از این دسته زنان هستند.4- فاطمه معصومه(س). وی از پرهیزگارترین زنان شیعه بود. او زنی عالم و محدث بود و روایات متعددی از طریق ایشان در کتب حدیث شیعه و اهل سنت آمده است. 5- ام سلمه بیگم شیرازی. (زنده تا سال 1163 ق). عارف،‌ عالم و از بانوان دانشمند است. وی کتاب جامع الکلیات را در سیر و سلوک عرفان به زبان فارسی در چهارده مقاله تالیف کرده است. 6- ربابه خانم. فرزند ملا محمد صالح برغانی. از زنان فاضل، سخنور، محدث، متکلم، فقیه، و فیلسوف بود که در حدود سال 1297ق درگذشت.7- سیده امین. فرزند سید محمد علی امین التجار اصفهانی. وی معروف به «بانوی ایرانی» است. او زنی مجتهد، محدث، فیلسوف و عارف بود. این بانوی فاضله با پشتکار و تلاشی بی‌نظیر به تحصیل صرف، نحو، بلاغت، تفسیر، علم حدیث، فقه، فلسفه و عرفان پرداخت و در سن چهل سالگی مرتبهوتسلط علمی ایشان مورد تایید علما و مراجع تقلید قرار گرفت و به دریافت درجه اجتهاد و روایت نائل شد. موارد فوق تنها اشاره به تعداد بسیار کمی از این گونه بانوان است که جهت مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به این کتاب‌ها مراجعه کنید:1- ریاحین الشریعة. 2- بانوان عالمه و آثار آن‌ها، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، پاییز 1379ش.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*