سلام جوانی هستم ۱۸ ساله . دقدقه ی این را دارم که بتوانم از یاران امام عصر علیه السلام باشم و این را میدانم برای اینکار باید امادگی های لازم را در خودم ایجاد کنم در حالیکه که میخواهم بدانم یک جوان شیعه باید چه خصوصیاتی داشته باشد و برنامه کلی زندگی او به چه نحو استدراین راستا ازشما طلب راهنمایی میکنم و با توجه به کثرت اوقات فذاغتم باید چه کار هایی را بکنم چه کتاب هایی را بخوانم و . . . و اینکه از کجا شروع کنم موضوعاتی که مورد نظر خدو است ولی کامل نیست : خودسازی و تزکیه نفس / تقویت عقاید / شناخت سیره امامان / ارتباط با خدا و عبادت و …در این راستا اگر کتابی هست لطفا به پیشنهاد کنید تا بخوانم ممنون

ابتدا باید بدانیم که عموم شیعیان در دل خود محبت امام زمانشان را دارند و از دشمنان ایشان بیزارند ، لیکن عموم آن ها توفیق یاری آن حضرت را ندارند . خیلی از ما اصلا نمی دانیم که بالاتر از مقام محبت مرتبه دیگری هم به نام « مقام نصرت » یعنی « مقام یاری امام عصر » وجود دارد . چه بسا اگر بدانیم که علاوه بر محبت ورزیدن به امام عصر باید به یاری او نیز اقدام کنیم ، به این کار توفیق یابیم .پس یکی از رسالت های افراد آگاه این است که شیعیان و دوستداران امام عصر را به یاری و هواداری از ایشان دعوت نمایند و به آنها گوشزد کنند که : « مقام یاوران امام بالاتر از مقام دوستداران امام است و ثواب و ارزش آنها نزد خدا بالاتر و محبت خدا نسبت به آنها بیشتر است . پس سزاست که ما به محبت قلبی به حضرتش اکتفا نکنیم ، بلکه در عمل به جمع یاوران حضرتش بپیوندیم .»پس از اینکه اهمیت و ارزش « یاری امام عصر » را دانستیم و خواستیم که به ابن کار اقدام کنیم این سؤال پیش می اید که چگونه می توان امام زمان علیه السلام را یاری کرد ، باری از دوش ایشان برداشت و غمی از غم های ایشان زائل ساخت.این سؤالی است که ها با آن مواجه اند ، اما چون پاسخش را نمی دانند نمی توانند به اقدامی عملی در این راه دست بزنند . در مسیر دستیابی به مقام نصرت گردنه ها و گلوگاه هایی وجود دارد که بسیاری ، از گذر کردن از آنها باز می مانند و در عمل موفق به این کار نمی شوند . اولین گلوه گاه ، جهل و بی خبری از این است که نصرت و یاری امام عصر در دین اسلام جایگاهرسمی دارد و دومین گلوه گاه ، این است که شخص بداند چگونه می تواند امام را یاری کند . بعضی از شیوه های یاری امام عصر علیه السلام از این قرارند :
1ـ دعوت از دیگران جهت بهره مند شدن از برکات امام زمان علیه السلام
هرشیعه که نعمت وجود امام عصر را درک کرده و حلاوت عنایات او را چشیده باشد ، می تواند وجود این نعمت را به دیگران خبر دهد و از آنها دعوت کند که با توسل به امام زمان علیه السلام از عنایات او بهره مند گردند . ارجاع دیگران به امام زمان علیه السلام برای رفع نیازهای مادی و معنویشان کاری بسیار ساده است . این کار زمینه قدرشناسی امت از امام علیه السلام را فراهم می آورد و در غربت زدایی از این مولای کریم بسیار مؤثر است ، از این رو به نوبه خور نوعی یاری امام عصر به شمار می آید .
2ـ تجلیل از امام زمان علیه السلام در جامعه
هر شیعه ای می تواند در تجلیل و بزگداشت از امام زمان خود در جامه بکوشد . این کار ( یعنی گرامیداشت امام عصر در جامعه ) ، از غربت آن مولا می کاهد و توجه همگانی را به ایشان بیشتر می کند .
همه ما می توانیم تابلویی از نام امام جود را به جهت ابراز ارادت به امام عصر و تجلیل از ایشان در خانه یا محل کار نصب کنیم .
همه ما می توانیم به هنگام ذکر نام ایشان با احترام از آن حضرت یاد نماییم و بر او درود و صلوات بفرستیم .
همه می توانیم به هنگام بردن نام خاص ایشان یعنی لقب « قائم » برخیزیم ، دست بر سر نهیم ، ادای احترام کنیم و برای فرج ایشان دعا کنیم . همه می توانیم در روزهای منسوب به ایشان همچون نیمه شعبان ، روز های جمعه و عید غدیر با برگزاری مراسم ویژه برای آن حضرت ولایت و امامت او را به یکدیگر یادآور شویم . حتی اگر نتوانیم برگزار کننده چنین مراسمی باشیم می توانیم در آن خدمت کنیم یا لااقل با حضور خالصانه خود به آن رونق بخشیم . همه این کارها ، تجلیل و بزرگداشت از امام عصر علیه السلام به شمار می آید و شیوه ای از شیوه های یاری آن حضرت است .
3ـ یاری شیعیان امام زمان علیه السلام
بخش مهمی از دغدغه های امام زمان علیه السلام به گرفتاری شیعیان ایشان مربوط می شود . شیعیان ، خانواده امام زمان علیه السلام به شمار می آیند . آن حضرت ایشان را مانند فرزندان خود دوست می دارد ، به واسطه گرفتاری آنها اندوهگین می شود و از بابت پیروزی و نجات آنان شاد می گردد .در تعالیم اهل بیت بیان شده که خوشحال کردن شیعیان ائمه در حکم خوشحال کردن خود آنهاست ، دیدار و عیادت از شیعیان در حکم دیدار و عیادت از خود اهل بیت است و کمک مالی به شیعیان گرفتار به منزله کمک مالی به خود امام زمان علیه السلام است . بر این مبنا اگر کسی نسبت به شیعیان امام عصر – که جان هایمان فدایش باد – احساس غیرت و وظیفه کند ، گویی نسبت به پاسداشت حریم خود امام عصر غیرت ورزیده و به شخص ایشان یاری رسانده است . بیایید به نیت یاری امام زمان علیه السلام ، به یاری شیعیان گرفتار آن حضرت بشتابیم و به نیت خدمت به امام زمان در عزت بخشیدن به جامعه ی شیعه کوشاتر از پیش گام نهیم .
4ـ زینت بودن برای صاحب الزمان به وسیله جدیت در درستکاری و پرهیز از رفتارهای زشت .
گناهان به خصوص گناهان بزرگ و زشت کاری های فاحش اگر از ناحیه کسانی سر بزند که منتسب به امام زمان هستند و شیعه آن حضرت به شمار می روند ، آبروی آن بزرگوار را در نزد بیگانگان به مخاطره می افکند و دل آن عزیز را آزرده می سازد . در مقابل ، درستکاری ، خویشتنداری و پرهیزگاری شیعیان به عزت امام عصر در جامعه می افزاید و قلب آن مولا را شاد می سازد . همه ما می توانیم برای حفظ آبروی امام عصر و مکتب تربیتی ایشان نسبت به درستکاری و پرهیز از کارهای زشت ، دقت و تلاش دو چندان داشته باشیم و بدین گونه ، امام وقت خود را یاری کنیم ، چنانکه امیرالمؤمنان به یاران خویش فرمود : « مرا با خویشتنداری ( نسبت به زشتی ها ) و تلاش ( در راه خوبی ها ) یاری کنید . »
5ـ جلب یاری های آسمانی برای امام زمان علیه السلام
همه ما می دانیم که کمک به فقرا ( یا همان صدقه ) رفع بلا می کند ، پس می توانیم با دادن صدقه از طرف امام عصر در رفع بلا از وجود شریفش گام برداریم . نیز همه ی ما می دانیم که دعا ، در تعجیل فرج امام عصر و ایجاد گشایش در کار ایشان مؤثر است ، پس می توانیم به دعا و نیایش در درگاه الهی روی آوریم و مرتبا از خدا بخواهیم که فرج ایشان را به پیش اندازد و همّ و غمّ و گرفتاری را از وجود شریفش به کلی زایل سازد . جذب یاران و جلب یاری برای امام عصر ، خود از بهترین شیوه های یاری امام عصر به شمار می آید ، به خصوص اگر بتوانیم این یاری را از فضل خدا تمنا کنیم .
برای آشنایی شما حوزه های مطالعات اسلامی را خدمت شما درج کرده ایم. شما می توانید با این برنامه برای خود سیر مطالعاتی ترتیب بدهید و کتاب هایی را در این حوزه ها به ترتیب جستجو و مطالعه کنید و انتخاب کتاب را خود شما به عهده بگیرید. در صورتی که با مشکل مواجه شدید و در هر یک از این حوزه ها کتاب خواستید مجددا در خدمت شما خواهیم بود. برای همگی طالبان علم و حقیقت فرض است که جهت تکمیل اندیشه دینی خود در کنار تحصیلات علوم رسمی ای که هماکنون در حوزه تدریس می شود، برای خود برنامه سیر مطالعاتی ترتیب بدهند و در موضوعات زیرگفته به مطالعه و تحقیقات شخصی اقدام کنند.
زمینه های کتاب خوانی و مطالعه فراوان اند. ما بر اساس اهداف و تعریفی که از سیر مطالعات اسلامی سیستمی ارایه کرده ایم، عرصه هایی از کتاب خوانی را معرفی می کنیم که به شما کمک می کند تا در راستای رسیدن به اهداف سلوک نظری قرار بگیرید.
عرصه های کتاب خوانی در دو فاز عمومی و تخصصی ارایه می شود و سیری که اکنون برنامه آنرا ارایه داده ایم، در فاز عمومی است.
مراحل چهارده گانه زیر به شما کمک می کند تا بتوانید برنامه سیرمطالعاتی خود را بر اساس آن تنظیم نمایید.
در صورتی که برای هر مرحله حداقل یک سال در نظر بگیرید، این سیر مطالعاتی حدود چهارده سال طول خواهد کشید.
انتظاری که از سیر مطالعات اسلامی داریم این است که بتواند عقلانیت دینی و توحیدی ما را شکوفا و تکمیل نماید.
این سیر مطالعاتی شامل معرفی کتاب هایی در تمام حوزه های مطالعات دینی می شود و باعث می شود خواننده به اطلاعات اجمالی، اما جامعی دست یابد و برای ورود به تحقیقات موضوعی آماده شود.
این مرحله مخصوص افراد در حد دیپلم یا کارشناسی تنظیم شده است و برای هر موضوعی چند کتاب معرفی می شود که به انتخاب خود فرد، مطالعه و تلخیص انجام و گزارش می گردد.
توصیه می کنیم برای درک بهتر کتاب ها، فهم خود را از هر مطلب یادداشت و به استاد مشاور خود ارایه دهید. ۱- سیر مطالعه در متون دینی:
۲- سیر مطالعات انسان شناسی و خودشناسی:
۳- سیر مطالعات زندگی:
۴- سیر مطالعات دین شناسی:
۵- سیر مطالعات توحید و خداشناسی:
۶- سیر مطالعات معاد شناسی:
۷- سیر مطالعات شیعه شناسی:
۸- سیر مطالعات خودسازی و سلوک:
۹- سیر مطالعات عملی و پرستشی:
۱۰- سیر مطالعات اخلاقی:
۱۱- سیر مطالعات تاریخی:
۱۲- سیر مطالعات سیاسی و اجتماعی:
۱۳- سیر مطالعات زندگی و سیره عملی معصومان:
۱۴- شرح حال عالمان و سیره عملی بزرگان دین:
۱۵. سیر مطالعات مهدویت و ظهور
۱۶. سیر مطالعات غرب شناسی
۱۷. سیر مطالعات فرق انحرافی در اسلام
۱۸. سیر مطالعات عرفان کاذب و نوظهور ارایه کتاب در تمامی این زمینه ها نیازمند پاسخی در حد کتاب است لذا بهتر دیدیم سیر مطالعاتی نسبتا جامع شهید مطهری را معرفی کنیم:
مرحله اول: فکر دینی:
۱) کتاب احیاء فکر دینی (کل کتاب)
۲) کتاب ده گفتار (بخش احیاء تفکر دینی)
۳) پیرامون انقلاب اسلامی (بخش آزادی عقیده)
۴) پیرامون جمهوری اسلامی (بخش آزادی عقیده)

مرحله دوم: خداشناسی:
۱) کتاب توحید (بخش مقدمه)
۲) کتاب توحید (بخش آخر؛ توحید و مسئله شرور)

مرحله سوم: امام شناسی:
۱) کتاب سیره ائمه (به جز بخش عدل کلی)
۲) کتاب امامت و رهبری(بخش امامت و بیان دین بعد از پیامبر)
۳) کتاب خاتمیت بخش­های علم و عقل جانشینی نبوت تبلیغی تعلیمات اسلام و هدف­های پایان ناپذیر مرحله چهارم: رشد و تربیت:
۱) گفتارهای معنوی (بزرگی و بزرگواری روح / هجرت و جهاد)
۲) کتاب جهان بینی اسلامی ـ انسان و ایمان ـ بخش ایمان مذهبی
۳) علل گرایش به مادیگری: محیط اجتماعی و اخلاقی نا مناسب
۴) فلسفه اخلاق، کرامت نفس محور اخلاقی اسلامی، خود و ناخود
بحران­های معنوی و اخلاق درعصر حاضر
۵) انسان کامل، عیوب روحی و روانی انسان، لزوم هماهنگی در رشد، درد خداجویی در انسان، نقد و بررسی مکتب عرفان (۲)
بررسی مکتب قدرت (۲)
۶) کتاب تعلیم و تربیت: پرورش عقل، تربیت عفلانی انسان، پرورش استعدادها، مسئله عادت، حدیث علی (ع) و نظریه نسبیت
پیوند عبادت با برنامه­های تربیتی، توسعه خودی، پرورش جسم و پرورش استعداد عقلانی
عوامل تربیت (تقویب اراده، عبادت)
عوامل تربیت (محبت، تقویت ….)
عوامل تربیت (تفکر، محبت اولیاء و …)
عوامل تربیت (کار)

مرحله پنجم: قرآن شناسی:
۱) آشنایی با قرآن ج۱
شناخت تحلیلی قرآن
۲) آشنایی با قرآن ج ۴ (کامل)
۳) کتاب خاتمیت (استعداد پایان ناپذیر قرآن و سنت)

مرحله ششم: نهج البلاغه شناسی:
۱) کتاب سیری در نهج البلاغه (بخش ششم زهد اسلامی و رهبانیت مسیحی)

مرحله هفتم: سیاسی ـ اجتماعی:
۱) کتاب نهضت­های اسلامی ( بخش نهضت اسلامی ایران)
۲) پیرامون انقلاب اسلامی (آینده انقلاب ایران)
۳) قیام و انقلاب مهدی (بخش شهید)

مرحله هشتم: زمان شناسی:
۱) اسلام و مقتضیات زمان

اما براى اینکه بتوانید برنامه ریزى خوبى در زمینه مهدویت هم داشته باشید ، ما یک سیر مطالعات مهدوى براى شما ارایه مى کنیم ان شاء الله براى سایر موارد نیز چنین برنامه داشته باشید تا بتوانید به نحو احسن در چند زمینه موفق شوید .
گام اول : ضرورت آشنایى با مباحث مهدویت
گام دوم مبانى اعتقادى مهدویت
گام سوم معرفت امام زمان
گام چهارم اثبات وجود امام زمان
گام پنجم منجى در ادیان و مکاتب
گام ششم امام مهدى در قرآن کریم
گام هفتم امام مهدى در روایات
گام هشتم ولادت حضرت مهدى
گام نهم امامت حضرت مهدى در کودکى
گام دهم غیبت امام مهدى
گام یازدهم غیبت صغرى و نواب خاص
گام دوازدهم غیبت کبرى و نواب عام
گام سیزدهم فواید امام غایب
گام چهاردهم امکان ملاقات امام زمان در دوران غیبت
گام پانزدهم طول عمر امام مهدى
گام شانزدهم انتظار فرج امام زمان
گام هفدهم وظایف منتظران حضرت مهدى
گام هجدهم شرایط و زمینه هاى ظهور
گام نوزدهم ویژگى هاى یاران حضرت مهدى عجل الله
گام بیستم علایم ظهور
گام بیست و یکم سیر ظهور
گام بیست و دوم حکومت جهانى حضرت مهدى
گام بیست و سوم رجعت
گام بیست و چهارم آسیب شناسى مهدویت
گام بیست و پنجم فرقه هاى انحرافى
گام بیست و ششم مهدى ستیزى
خاتمه پاسخ به شبهات
برنامه تفصیلى :
گام اول : ضرورت آشنایى با مباحث مهدویت
سر فصل ها :
الف ) اهمیت و آثار مهدى پژوهى
ب ) جایگاه مهدویت در عصر حاضر
ج ) آثار اعتقاد به مهدویت .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، ( حائرى ، یوسفیان و بالادستیان ) ، مقدمه ى کتاب
2 ج نینوا و انتظار تاملى نو ، ضرورت طرح مباحث مهدویت ، محمد صابر جعفرى ، صص 25 ج 40
3 ج شیعه و پاسخ به شبهات ، على اثغر رضوانى ، ج 2 ، صص 183 – 198
4 ج ضرورت طرح مباحث مهدویت ، مهدى حائرى ، جزوه ى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام
5 ج فصلنامه ى انتظار ، ش 16 ، ضرورت طرح مباحث سیاسى مهدویت ، غلامرضا بهروزلک ، صص 125 ج 129 .
. 6 مهدویت ( پیش از ظهور ) ، رحیم کارگر ، نشر معارف
25 گام دوم مبانى اعتقادى مهدویت
سرفصل ها
الف ) مفهوم امامت
ب ) نیاز به امام و دلایل آن
ج ) ویژگى هاى امام .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، فصل اول : امامت
2 ج عقاید استدلالى ، على ربّانى گلپایگانى ، ج 2 ، صص 95 ج 148
3 ج راهنما شناسى ، استاد محمد تقى مصباح
4 ج مبانى نظرى نبوت و امامت ، استاد اصغر طاهر زاده ، جزوه آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام
5 ج فلسفه ى امامت ، دکتر سید یحیى یثربى .
گام سوم معرفت امام زمان علیه السلام
سرفصل ها
الف ) ضرورت معرفت امام زمان علیه السلام و منظور از معرفت حقیقى
ب ) راه هاى معرفت امام زمان علیه السلام
ج ) فواید و ثمرات معرفت امام زمان علیه السلام
منابع مطالعه :
1 ج آشتى با امام زمان علیه السلام ، محمد شجاعى ، بخش اول
2 ج معرفت امام زمان علیه السلام ، جزوه ى آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام ( عطر انتظار 3 )
3 ج شمیم آشنایى ، سید محمد هادى صدرالحفاظى ( خلاصه ى کتاب معرفت امام عصر علیه السلام ، بنى هاشمى )
4 ج ره توشه مهدى یاروان ، محبت در پى معرفت ، محبوب منتظران و میر مهر ، صص 120 ج 166
5 ج آفتاب در غربت ، دکتر سید محمد بنى هاشمى ، صص 115 ج 211 .
گام چهارم اثبات وجود امام زمان علیه السلام
سرفصل ها :
الف ) دلایل عقلى اثبات وجود حضرت
ب ) دلایل نقلى اثبات وجود حضرت .
منابع مطالعه :
1 ج سیماى آفتاب ، دکتر حبیب الله طاهرى ، درس هفتم : فلسفه ى اعتقاد به وجود حضرت مهدى علیه السلام
2 ج عقاید استدلالى ، على ربّانى گلپایگانى ، ج 2 ، صص 151 – 154
3 ج موعود شناسى ، على اصغر رضوانى ، صص 265 – 321
4 ج گفتمان مهدویت ، سخنرانى هاى گفتمان سوم : « بررسى ادله ى اثبات وجود امام زمان علیه السلام » ، على ربّانى گلپایگانى
5 ج مهدى علیه السلام تجسم امید و نجات ، عزیز الله حیدرى ، صص 54 ج 59 .
گام پنجم منجى در ادیان و مکاتب
سرفصل ها :
الف ) اعتقاد به ظهور منجى در ادیان و مکاتب
ب ) مقایسه بین منجى در ادیان مختلف .
منابع مطالعه :
1 ج امام مهدى علیه السلام در آینه ى ادیان و مکاتب ، مهدى حائرى ، جزوه ى آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام ج اصفهان
2 ج یاد مهدى علیه السلام ، خادمى شیرازى ، بخش اول
3 ج حکومت جهانى مهدى علیه السلام ، آیت الله مکارم شیرازى ، صص 47 ج 60
4 ج مهدى علیه السلام تجسم امید و نجات ، عزیز الله حیدرى ، صص 60 ج 87
5 ج حضرت مهدى علیه السلام ، در بشارت هاى آسمانى ، محمد فیقه نیا .
. 6 مهدویت ( پیش از ظهور ) ، رحیم کارگر
گام ششم امام مهدى علیه السلام در قرآن کریم
سرفصل ها :
الف ) ضرورت و اهمیت بررسى آیات مربوط به حضرت مهدى علیه السلام در قرآن کریم
ب ) تفاوت تفسیر قرآن و تاویل قرآن
ج ) بررسى و دسته بندى آیات المهدى علیه السلام .
منابع مطالعه :
1 ج گفتمان مهدویت ، گفتمان اول ، دوم ، امام مهدى علیه السلام در قرآن کریم ، آیت الله معرفت
2 ج فصلنامه ى انتظار ، ش 6 ، شناخت وحیانى خورشید پنهان ، حسینعلى سعدى
3 ج امام مهدى علیه السلام در قرآن ، ( حائرى ، سعدى و یوسفیان ) ، جزوه ى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام
4 ج موعود شناسى ، رضوانى ، » وجود امام مهدى علیه السلام از دیدگاه قرآن » و « قرآن و ظهور موعود جهانى » ، صص 285 و 535
5 ج سیماى حضرت مهدى علیه السلام در قرآن ، سید جواد رضوى .
گام هفتم امام مهدى علیه السلام در روایات
سر فصل ها :
الف ) امام مهدى علیه السلام در روایات شیعه و اهل سنت
ب ) اعتراف دانشمندان اهل سنت بر صحّت و تواتر احادیث مهدویت
ج ) اشتراکات و تفاوت هاى روایات شیعه و سنّى در موضوع مهدویت
منابع مطالعه :
1 ج یاد مهدى علیه السلام ، خادمى شیرازى ، پیشگفتار و بخش سوم تا آخر کتاب
2 ج موعود شناسى ، رضوانى ، صص 159 ج 169 و 299 ج 325
3 ج شیعه و پاسخ به شبهات ، رضوانى ، ج 2 ، صص 199 ج 243
4 ج اتفاق در مهدى موعود علیه السلام ، سید على اکبر قریشى
5 ج فصلنامه ى انتظار ، ش 11 و 12 ، « مهدویت و مذاهب اسلامى ، مشترکات و تفاوت ها » ، غلامحسین زینلى .
گام هشتم ولادت حضرت مهدى علیه السلام
سر فصل ها :
الف ) پدر و مادر امام زمان علیه السلام
ب ) چگونگى ولادت حضرت مهدى علیه السلام
ج ) اعتراف علماى اهل سنت بر ولادت حضرت مهدى علیه السلام .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، صص 33 ج 50
2 ج سیماى آفتاب ، دکتر حبیب الله طاهرى ، درس 6 : ولادت حضرت مهدى علیه السلام
3 ج گزارش لحظه به لحظه از ولادت نور ، على اکبر مهدى پور
4 ج موعود شناسى ، رضوانى ، صص 171 ج 288
5 ج فصلنامه ى انتظار ، ش 5 ، « او متولّد شده است » ، آیت الله ایروانى .
گام نهم امامت حضرت مهدى علیه السلام در کودکى
سر فصل ها :
الف ) اثبات امامت حضرت در کودکى از نظر آیات و روایات
ب ) اثبات امامت حضرت در کودکى از نظر شواهد تاریخى و معجزات و کرامات
ج ) چرا خداوند امامت را در کودک قرار داد ؟
منابع مطالعه :
1 ج سیماى آفتاب ، دکتر حبیب الله طاهرى ، درس نهم ، صص 95 ج 98
2 ج فصلنامه ى انتظار ، ش 3 ، « امامت در کودکى » ، على اصغر رضوانى
3 ج موعود شناسى ، رضوانى ، امامت در سنین کودکى ، صص 230 ج 251
4 ج دادگستر جهان ، ابراهیم امینى ، صص 121 ج 125
5 ج مهدى علیه السلام ، آخرین سفیر ، ذبیح الله محسنى کبیر ، بخش اول : امامت در کودکى ، صص 143 ج
. 174 گام دهم غیبت امام مهدى علیه السلام
سر فصل ها :
الف ) مفهوم غیبت
ب ) پیشینه ى غیبت
ج ) فلسفه ى غیبت امام زمان علیه السلام .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، فصل سوم ، بخش اول ، صص 65 ج 80
2 ج خورشید پنهان ، جزوه ى آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام ج اصفهان
3 ج سیماى آفتاب ، دکتر حبیب الله طاهرى ، درس 8 و 9 ، صص 83 ج 108
4 ج حکومت جهانى مهدى علیه السلام ، آیت الله مکارم شیرازى ، صص 211 ج 218
5 ج مهدى علیه السلام آخرین سفیر ، ذبیح الله محسنى کبیر ، ج 1 ، بخش سوم .
گام یازدهم غیبت صغرى و نواب خاص
سرفصل ها :
الف ) ویژگى هاى دوران غیبت صغرى
ب ) وظایف نواب خاص
ج ) ویژگى هاى نواب خاص
منابع مطالعه :
1 ج درسنامه تاریخ عصر غیبت ، پور سیّد آقایى ، جبّارى ، عاشورى و حکیم
2 ج موعود شناسى ، رضوانى ، صص 325 ج 370
3 ج سیماى آفتاب ، دکتر حبیب الله طاهرى ، درس 10 ، صص 109 ج 120 .
4 ج زندگى نواب خاص امام زمان علیه السلام ، على غفارزاده
5 ج سفیران امام ، عباس راسخى .
گام دوازدهم غیبت کبرى و نواب عام
سر فصل ها :
الف ) ویژگى هاى دوران غیبت کبرى
ب ) نیابت عامه ( دلایل و ویژگى ها )
ج ) دلایل حقّانیت و ضرورت ولایت فقیه .
منابع مطالعه :
1 ج موعود شناسى ، رضوانى ، صص 373 ج 383
2 ج تاریخ غیبت کبرى ، سید محمد صدر ، صص 15 ج 44
3 ج ولایت فقیه به زبان ساده ، جواد محدثى
4 ج مبانى نظرى نبوت و امامت ، اصغر طاهر زاده ، ص 91 تا آخر
5 ج ولایت فقیه ، استاد مصباح یزدى .
گام سیزدهم فواید امام غایب
سر فصل ها :
الف ) ضرورت بحث از فواید امام غایب
ب ) آثار و برکات وجود امام زمان علیه السلام .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، فصل سوم ، بخش سوم : « فواید امام غایب »
2 ج عصاره ى خلقت ، آیت الله جوادى آملى ، صص 82 ج 98
3 ج سیماى آفتاب ، دکتر حبیب الله طاهرى ، ص 376 و درس 18 و 19
4 ج حکومت جهانى مهدى علیه السلام ، آیت الله مکارم شیرازى ، ص 218 ج 238
5 ج فواید امام غایب ، مهدى یوسفیان ، جزوه آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام ج اصفهان .
گام چهاردهم امکان ملاقات امام زمان علیه السلام در دوران غیبت
سر فصل ها :
الف ) ملاقات ، امکان یا عدم امکان ( بررسى نظریات )
ب ) انواع تشرّف محضر حضرت
ج ) بررسى فواید نقل تشرفات .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، جمعى از مؤلّفان ، فصل سوم ، بخش 4 ، « دیدار یار »
2 ج موعود شناسى ، رضوانى ، « ملاقات با امام مهدى علیه السلام در غیبت کبرى » صص 449 ج 461
3 ج سیماى آفتاب ، حبیب الله طاهرى ، درس 14
4 ج بقیه الله ، آیت الله محمد شجاعى ، فصل دوم ، بخش سوم ، صص 48 و 75
5 ج جلوه هاى پنهانى امام عصر علیه السلام ، حسین على پور ، امکان تشرّف به حضور امام در زمان غیبت .
6 – مهدویت ( پس از ظهور ) ، رحیم کارگر
گام پانزدهم طول عمر امام مهدى علیه السلام
سر فصل ها :
الف ) بررسى امکان طول عمر از نظر علم روز
ب ) بررسى طول عمر از دیدگاه ادیان و مذاهب
ج ) طول عمر از طریق اعجاز .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، فصل سوم ، بخش پنجم ، طول عمر
2 ج سیماى آفتاب ، حبیب الله طاهرى ، صص 98 ج 103
3 ج موعود شناسى ، رضوانى ، طول عمر ، صص 507 ج 515
4 ج راز طول عمر امام زمان علیه السلام از دیدگاه علم و ادیان ، على اکبر مهدى پور
5 ج زنده ى روزگاران ، دکتر حسین فریدونى .
. 6 مهدویت ( پیش از ظهور ) ، رحیم کارگر
گام شانزدهم انتظار فرج امام زمان علیه السلام
سر فصل ها :
الف ) مفهوم حقیقى انتظار و اهمیت آن در روایات
ب ) ابعاد انتظار
ج ) آثار انتظار .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، جمعى از مؤلفان ، فصل سوم ، بخش ششم ، صص 111 ج 133
2 ج سیماى آفتاب ، دکتر حبیب الله طاهرى ، درس 15
3 ج عصاره ى خلقت ، آیت الله جوادى آملى ، صص 38 ج 69
4 ج مشهور خوبان ، عباس شمس
5 ج سپیده ى انتظار ، جزوه ى آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام ج اصفهان .
گام هفدهم وظایف منتظران حضرت مهدى علیه السلام
سر فصل ها :
الف ) وظایف فردى منتظران امام عصر علیه السلام
ب ) وظایف اجتماعى منتظران امام عصر علیه السلام .
منابع مطالعه :
1 ج انتظار ، باید ها و نباید ها ، ابراهیم شفیعى سروستانى
2 ج آشتى با امام زمان علیه السلام ، محمد شجاعى ، بخش چهارم
3 ج ره توشه ى مهدى یاوران ، « وظایف منتظران » ، مرتضى نائینى ، صص 185 و 196 ج 207
4 ج آیین انتظار ، خلاصه ى میکال المکارم ، آیت الله فقیه احمد آبادى
5 ج راه وصال ، حسینى مطلق .
گام هجدهم شرایط و زمینه هاى ظهور
سر فصل ها :
الف ) تفاوت شرایط و علائم ظهور
ب ) معنى و تعداد شرایط ظهور .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، جمعى از مولفان ، فصل چهارم ، بخش دوم ، صص 141 ج 154
2 ج ره توشه ى مهدى یاوران ، « زمینه هاى ظهور » ، مهدى یوسفیان ، ص 108
3 ج سیماى آفتاب ، حبیب الله طاهرى
4 ج حکومت جهانى مهدى علیه السلام ، مکارم شیرازى ، صص 79 ج 83
5 ج علایم و شرایط ظهور ، جزوه ى آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام ج اصفهان
گام نوزدهم ویژگى هاى یاران حضرت مهدى عجل الله تعالى فرجه الشریف
سر فصل ها :
الف ) تعداد یاران امام مهدى علیه السلام
ب ) ویژگى هاى یاران امام مهدى علیه السلام
ج ) نقش زنان در قیام امام مهدى علیه السلام .
منابع مطالعه :
1 ج مهدى یاوران ، جزوه ى آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام ج اصفهان
2 ج سیماى آفتاب ، حبیب الله طاهرى ، درس 16 ، صص 227 ج 241
3 ج موعود شناسى ، رضوانى ، « اصحاب امام » ، صص 589 ج 606
4 ج بقیه الله ، آیت الله محمد شجاعى ، فصل 4 ، بخش 8 ، یاران و جُنودِ امام
5 ج چشم اندازى به حکومت مهدى علیه السلام ، آیت الله طبسى ، بخش دوم ، فصل سوم ، صص 93 ج 163 و 68 ج 79 .
6 – فروغ حق ، رحیم کارگر
گام بیستم علایم ظهور
سرفصل ها :
الف ) اقسام علایم ( حتمى و غیر حتمى )
ب ) اصل بداء
ج ) مخفى بودن زمان ظهور .
منابع مطالعه :
1 – سیماى آفتاب ، حبیب الله طاهرى ، درس 20 ، صص 388 ج 394
2 ج موعود شناسى ، رضوانى ، « علایم ظهور » ، صص 515 ج 533
3 ج نشانه هاى یار و چکامه هاى انتظار ، مهدى علیزاده ، فصل اول
4 ج چشم به راه مهدى علیه السلام ، « بررسى نشانه هاى ظهور » ، اسماعیل اسماعیلى ، صص 245 ج 313
5 ج سفیانى از ظهور تا افول ، نصرت الله آیتى
6 – مهدویت ( پس از ظهور ) ، رحیم کارگر
گام بیست و یکم سیر ظهور
سر فصل ها :
الف ) وضعیت جهان در آستانه ى ظهور
ب ) مقدمات ظهور
ج ) چگونگى ظهور .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، جمعى از مولفان ، فصل چهارم ، بخش سوم : « ظهور »
2 ج سیماى آفتاب ، حبیب الله طاهرى ، درس 21 ، « جهان در هنگام ظهور و قبل و بعد آن »
3 ج سیر ظهور ، جزوه ى آموزشى بنیاد فرهنگى حضرت مهدى موعود علیه السلام ج اصفهان
4 ج عصر ظهور ، على کورانى
5 ج شش ماه پایانى ، مجتبى الساده ، ترجمه ى مطهرى نیا .
گام بیست و دوم حکومت جهانى حضرت مهدى علیه السلام
سر فصل ها :
الف ) اهداف و برنامه هاى حکومت مهدوى
ب ) دست آوردهاى حکومت
ج ) ویژگى هاى حکومت .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، جمعى از مولفان ، فصل پنجم : « حکومت امام مهدى علیه السلام »
2 – آینده جهان ، رحیم کارگر
3 ج دولت مهدى علیه السلام و سیرت مهدى علیه السلام ، مصطفى دلشاد تهرانى
4 ج چشم اندازى به حکومت مهدى علیه السلام ، نجم الدّین طبسى
5 ج سیماى آفتاب ، طاهرى ، درس هاى 22 و 23 .
گام بیست و سوم رجعت
سر فصل ها :
الف ) مفهوم رجعت و جایگاه آن در عقاید شیعه
ب ) رجعت از دیدگاه عقل و وحى
ج ) پاسخ به شبهات رجعت .
منابع مطالعه :
1 ج سیماى آفتاب ، حبیب الله طاهرى ، درس 24 ، « رجعت »
2 ج رجعت از دیدگاه عقل و دین ، محمد رضا ضمیرى
3 ج موعود شناسى ، رضوانى ، رجعت ، صص 659 ج 671
4 ج بازگشت به دنیا در پایان ، خدامراد سلیمیان
5 ج رجعت از دیدگاه شیعه ، آیت الله نجم الدین طبسى .
گام بیست و چهارم آسیب شناسى مهدویت
سر فصل ها :
الف ) معرفى آسیب ها و بیان خاستگاه و آثار آن ها
ب ) راه هاى مقابله و درمان .
منابع مطالعه :
1 ج نگین آفرینش ، جمعى از مولفان ، فصل ششم : « آسیب شناسى مهدویت »
2 ج انتظار ، باید ها و نباید ها ، شفیعى سروستانى ، ص 115 تا آخر
3 ج فصلنامه ى انتظار ، ش 15 ، « اندیشه مهدویت و آسیب ها » ، محمد صابر جعفرى
4 ج فصلنامه ى انتظار ، شمارگان 1 و 2 ، « آسیب شناسى » ، دکتر خسرو باقرى
5 ج فصلنامه ى انتظار ، شمارگان 11 و 12 ، « آسیب شناسى مهدویت » ، معین الاسلام .
گام بیست و پنجم فرقه هاى انحرافى
سر فصل ها :
الف ) علل پیدایش فرقه هاى انحرافى و مدعیان دروغین مهدویت
ب ) شیخیه و بابیه ( شرح حال و بررسى عقاید آن ها )
ج ) بهاییت ( تاریخچه ، ارتباط با صهیونیست ، نقد عقاید و احکام ) .
منابع مطالعه :
1 ج حکومت جهانى مهدى علیه السلام ، آیت الله مکارم شیرازى ، « مدعیان دروغین » ، ص 293 تا آخر
2 ج ظهور حضرت مهدى علیه السلام از دیدگاه اسلام ، مذاهب و ملل جهان ، هاشمى شهیدى ، بخش ششم ، صص 175 ج 186
3 ج بابیت و بهاییت ، جزوات آموزشى بنیاد حضرت مهدى موعود علیه السلام ج اصفهان
4 ج فصلنامه ى انتظار ، شمارگان 1 تا 12 ، مقالات آقایان عابدى ، خوشنویس و رضا نژاد
5 ج گفت و شنود پیرامون موعود علیه السلام ، محسنى کبیر ، ص 247 تا آخر .
گام بیست و ششم مهدى ستیزى
سر فصل ها :
الف ) علل و ریشه هاى مقابله ى غرب با فرهنگ مهدویت
ب ) ابزارها و شیوه ها
ج ) راه هاى مقابله با آن .
منابع مطالعه :
1 ج فصلنامه انتظار ، ش 5 ، « مهدى انکارى ، انتظار ستیزى » ، محمد صابر جعفرى
2 ج آخر الزمان و پیش گویى ها ، مجموعه مقالات
3 ج برترین هاى فرهنگ مهدویت ، « هدایت شده ى پیروز » ، دایره المعارف بریتانیکا
4 ج فصلنامه ى انتظار ، ش 5 ، « حذف و تحریف آثار مهدویت در منابع اسلامى » ، غلامحسین زینلى
5 ج گفتمان سوم مهدویت ، « فعالیت هاى اینترنى درباره ى موعودگرایى » ، بذر افشان ، صص 173 ج 183
خاتمه پاسخ به شبهات
سر فصل ها :
الف ) محل اقامت ، جزیره ى خضراء
ب ) همسر و فرزندان
ج ) مسجد جمکران و . . . .
منابع مطالعه :
1 – بامداد بشریت ، محمد جعفر طبسى
2 ج یاد محبوب ، ( پرسش و پاسخ درباره ى آخرین مصلح آسمانى ) ، سید حسین حسینى
3 ج موعود شناسى و پاسخ به شبهات ، على اصغر رضوانى
4 ج سیماى آفتاب ، حبیب الله طاهرى ، درس 25 : « بیست پرسش و پاسخ »
5 ج یکصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان علیه السلام ، علیرضا رجالى تهرانى

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*